SAPIE pomáha hájiť férové podmienky pre slovenské firmy v digitálnej Európe

Rok 2020 prinútil svet sa pohnúť smerom k digitálnym výzvam. Je to kľúčový bod prežitia aj pre slovenské malé a stredné podniky bojujúce o svoje udržanie v tvrdej konkurencii. Aj preto je potrebné, aby Európska únia mala nastavené spoločné podmienky pre digitálne platformy umožňujúce rast domácich firiem.

Z tohto dôvodu prichádza Európska komisia (EK) s verejnou konzultáciou k balíku zákona o digitálnych službách tzv. Digital Services Act (DSA). Slovenská aliancia pre inovatívnu ekonomiku (SAPIE) túto iniciatívu víta ako nevyhnutný krok k spoločným podmienkam zabezpečujúcim rovnosť príležitostí a priestor pre rozvoj slovenských firiem. Na druhej strane v procese konzultácie je potrebné upozorniť Európsku komisiu na niekoľko potenciálnych rizík, ktoré táto reforma skrýva.

Tieto riziká vychádzajú zo snahy presunúť zodpovednosť za obsah na platformy, ktoré sú bránou do sveta pre mnohé malé a stredné podniky. Tieto povinnosti dávajú digitálne platformy do pozície editorov zodpovedných za publikovaný obsah. To povedie k výraznému nárastu ich zodpovednosti, ako aj priamych administratívnych aj finančných nákladov, ktoré budú znášať práve malé a stredné podniky a tým pádom aj bežní spotrebitelia. 

Spolu s týmito nákladmi príde aj tendencia zániku menších platforiem, ktoré tieto náklady nebudú zvládať uniesť alebo pôjdu cestou preventívneho prístupu kontroly príspevkov formou algoritmov, ktoré môžu negatívne ovplyvniť stovky predajcov cez preventívnu cenzúru príspevkov. 

Celkovo teda dobre mienený návrh môže viesť k nižšej konkurencii, silnejšej pozícii dominantných hráčov, vyšším nákladom pre platformy a podniky a vyšším nákladom aj pre spotrebiteľov. Pre mnohé malé a stredné podniky na Slovensku to môže sťažiť prístup k novým spotrebiteľským segmentom a teda sťažiť ich cestu k hospodárskemu rastu alebo dokonca prežitiu na trhu.

Európska únia sa snaží touto legislatívou nastaviť pravidlá na elimináciu problémov, ktoré v súčasnom digitálnom svete existujú. Je jasné, že je potrebné ich riešiť a nastaviť jasné pravidlá. Preto je potrebná diskusia na nájdenie toho správneho prístupu na dosiahnutie stanovených cieľov. Aj preto plánujeme vstúpiť do procesu konzultácie a vyjadriť pripomienky, ktoré by mala EK do finálnej podoby DSA pretaviť.

 

Výstupy z tlačovej správy v médiach

Previous
Previous

Digital market regulation discussed in Slovak TV media TA3